Zasady gry w badmintona

Zasady gry w badmintona - pola gry i pola serwisowe w singlu i w deblu

Do ilu punktów gra się w badmintonie?

• W badmintonie gra się do dwóch wygranych setów do 21 punktów. Przy stanie 1:1 w setach rozgrywa się trzeciego seta również do 21 punktów. Przy wyniku 20:20 gra się do dwóch punktów przewagi, ale jeżeli jest 29:29, osoba która zdobędzie 30 punkt wygrywa seta.

Jak duży jest kort do badmintona?

• Kort do badmintona jest w kształcie prostokąta o wymiarach 13,40 na 6,10 metra.

Na jakiej wysokości jest zawieszona siatka do badmintona?

• Górne brzegi siatki powinny być zawieszone na wysokości 155 cm, natomiast na środku kortu górny brzeg siatki powinien znajdować się na wysokości 152 cm.

Do których linii gra się w grach podwójnych (debel i mixt), a do których w grze pojedynczej (singiel)?

• Boisko do gier podwójnych obejmuje cały kort, w grach pojedynczych wyłączone są boczne korytarze. Pole serwisowe w grze podwójnej obejmuje połówkę kortu bez pola przy siatce i tylnego korytarza. Pole serwisowe w singlu obejmuję połówkę kortu bez pola czy siatce i bocznego korytarza.

Jak serwujemy w badmintonie?

• W badmintonie serwujemy: zawsze po przekątnej kortu - jak mamy parzystą liczbę punktów to z prawej strony, jak nieparzystą to z lewej strony, oraz od dołu - lotka podczas uderzenia powinna być poniżej talii. Możemy serwować zarówno z forehandu jak i z backhandu. Nietrafienie przez serwującego w lotkę powoduje stratę serwu. Z wyjątkiem pierwszego serwu w 1. secie zawsze serwuje ten, kto zdobył poprzedni punkt.

Jak wybieramy kto serwuje na początku meczu?

• Na początku meczu odbywa się losowanie. Zwycięzca losowania ma do wyboru: serwis, odbiór lub stronę kortu. W kolejnym secie serwuje jako pierwsza osoba, która wygrała poprzedniego seta.

Czy podczas serwisu, jak lotka dotknie siatki powinna być powtórka?

• Nie, ma powtórek przy tzw. "netach". Jeżeli lotka wpada w boisko po dotknięciu siatki jest to punkt dla serwującego, jeżeli lotka nie przejdzie przez siatkę albo wpadnie w out, to punkt jest dla odbierającego.

Co się dzieje jeżeli lotka podczas wymiany dotknie np. sufitu?

• Jeżeli lotka dotknie jakiegoś obiektu spoza kortu jest to błędem i oznacza stratę punktu.

Czy można przełożyć rakietę na stronę przeciwnika w badmintonie w momencie uderzenia lotki?

• Nie można przełożyć rakiety w momencie uderzenia lotki, ale można odprowadzić lotkę rakietę ponad siatką po uderzeniu nie przeszkadzając przeciwnikowi.