Sprzęt do badmintona - jaką rakietę, buty i lotki wybrać?

Rozpoczynając przygodę z badmintonem warto zwrócić uwagę na sprzęt sportowy jaki będziemy używać: odpowiednie obuwie, rakietę oraz lotki do badmintona.

Rakieta do badmintona - jaki sprzęt do badmintona wybrać?

Rakieta do badmintona

Przy wyborze rakiety do badmintona pierwszymi parametrami na jakie będziemy zwracać uwagę jest to materiał z którego została wykonana, sztywność rakiety, wyważenie oraz naciąg.

Z jakiego materiału rakietę do badmintona wybrać?

  • Do gry w hali sportowej na korcie do badmintona decydowanie polecamy rakiety grafitowe, które są dużo lżejsze i nie wyginają z czasem się pod wpływem uderzeń, tak jak rakiety aluminiowo-stalowe.

Jaka sztywność rakiety?

  • Na początku swojej przygody z badmintonem polecamy zakup rakiety, która nie będzie bardzo sztywna. Osobom bardziej dynamicznym i z większą siłą w rękach na początek polecamy rakiety średnio-sztywne, a dzieciom i osobom o bardziej delikatnej budowie ciała raczej rakiety elastyczne.

Jaki balans rakiety wybrać?

  • Rakiety mogą być wyważone bardziej na rączkę (head light), na środek (even-balanced) lub na głowicę (head heavy). Rakieta wyważona na głowicę powinna generować mocniejsze uderzenia, ale będzie charakteryzować się mniejszą manewrowalnością. Zazwyczaj jeżeli wolimy szybszą, płaską grę preferujemy rakiety z balansem na rączkę, a jak wolimy mocne zbicia i długie zagrania to preferujemy rakietę wyważoną na głowicę.

Jaki naciąg i jaką siłę naciągu wybrać?

  • Rodzaj i siła naciągu w bardzo dużym stopniu wpływa na wykorzystanie możliwości rakiety. Im cieńszy naciąg tym mniejsza jego wytrzymałość, ale za to bardziej dynamiczne uderzenia. Siła naciągu powinna być adekwatna do siły i poziomu zawodnika. Zazwyczaj na samym początku przygody z badmintonem naciągamy rakiety na ok. 10 kg, a zawodnicy zaawansowani ok. 12 kg.

Buty do badmintona

Najważniejszymi właściwościami butów, które mają być przeznaczone do gry w badmintona jest rodzaj podeszwy oraz stabilizacja kostki.

Buty do badmintona - na co wrócić uwagę przy zakupie butów do badmintona?

Jaka powinna być podeszwa w butach do badmintona?

  • Podeszwa w butach do badmintona powinna nie ślizgać się przy dynamicznych zmianach kierunku biegu oraz nie pozostawiać śladów na parkiecie.  Zazwyczaj buty do badmintona mają kauczukową podeszwę i dopisek "non-marking".

Dobry but zmniejsza ryzyko kontuzji. 

  • Buty do badmintona powinny charakteryzować się dobrą amortyzacją i stabilizacją kostki. Nie polecamy do badmintona używania butów do biegania, które mają bardzo wysoką podeszwę i nie zabezpieczają kostki przy szybkich ruchach stopy na boki.

Lotki do badmintona

Wybierając lotki, którymi będziemy grać w badmintona należy zwrócić uwagę z czego są wykonane, na ich wytrzymałość oraz stabilność lotu.

Lotki do badmintona - rodzaje lotek do badmintona

Lotki plastikowe (nylonowe) czy piórowe?

  • Wszystkie turnieje zawodnicze oraz większość turniejów amatorskich rozgrywanych lotkami piórowymi. Lotki piórowe, których używa się na turniejach charakteryzują się bardzo przewidywalnym i stabilnym torem lotku. Lotki nylonowe mają gorsze właściwości lotu ale za to są tańsze i dużo bardziej wytrzymałe niż lotki piórowe. Lotki nylonowe występują w różnych kolorach, ale kolor ma wpływ jedynie na widoczność - nie ma wpływu na parametry lotu lotki. 

Jaką szybkość lotki wybrać?

  • Lotki nylonowe oraz piórowe występują w różnych prędkościach. Lotka powinna być szybka na tyle, że gdy uderzamy lotkę sposobem dolnym z końca kortu, powinna ona dolecieć w okolice lini serwisu deblowego po drugiej stronie kortu. Lotki w niższych temperaturach latają wolniej, a wyższych temperaturach szybciej. Kiedy jest zimno na hali powinniśmy wybrać szybsze lotki, a gdy jest bardzo ciepło powinnismy wybrać lotki wolniejsze.

Na nasze zajęcia badmintona w Warszawie wystarczy wziąć buty i strój na zmianę - rakiety i lotki zapewniamy na miejscu.